vážime si
našu prírodu

MINIMALISTICKÝ A STÁLE ZMYSLUPLNÝ ŽIVOT. A možno i zmysluplnejší…

Ako na zmysluplný a minimalistický život…
…zoznam najinšpiratívnejších kníh, ktoré vám to uľahčia

Prečítajte si o 5 najinšpiratívnejších knihách, ktoré učia ako
znížiť konzumný život
zjednodušiť, čiže zbaviť sa zbytočného
a to znamená
zamerať sa na dôležité
čiže
šťastný život

Minimalizmus: Ako zmysluplne žiť
Joshua Fields Millburn a Ryan Nicodemus
O čom kniha je?
Autori v knihe vysvetľujú ako  pretaviť minimalistické myslenie do  piatich najdôležitejších oblastí človeka. Tie sú podľa nich hlavné piliere pre štastný život:
Ide o  zdravie, vzťahy, záľuby, osobnostný rast a spoločenskú angažovanosť.

Každej z týchto hodnôt sa do hĺbky venujú v osobitých kapitolách – na čo sa upriamiť, od čoho sa odbremeniť, čo zlepšovať a čo cibriť.

Samotní týpkovia si uťahujú z predstáv o „pravom minimalizme“. Nejde o to, či máte televízor alebo asketicky zariadené bývanie. Je to o myslení, či dokážete minimalisticky rozmýšľať, čiže rozlišovať medzi zbytočným a podstatným. A to podstatné je v konečnom dôsledku to, čo vám prináša naplnenie. Joshua a Ryan vám ponúkajú spôsoby, nápady a tipy, ako jasnejšie vidieť a definovať zmysel vášho života.

Inšpirácia z knihy:
„Mal by som“ musíte zmeniť na „musím“. Ak sa chcete zbaviť nejakého zlozvyku – či už ide o vaše stravovanie, alebo čokoľvek iné – zmena je bodom, kde sa to láme.“ Vytvorte si vlastný zoznam „musím“, aby ste lepšie žili. Čo tam bude?

Lekcie Madam Chic: 20 tajomstiev štýlu, ktoré som odhalila v Paríži
Jennifer L. Scottová
O čom kniha je?
Jennifer L.Scott  ako študentka na výmennom pobyte v Paríži bývala v rodine, ktorá ju hlboko inšpirovala a napísala o tom knihu. Jej kniha je zhrnutá do 20. životných lekcií, v ktorých milo a zábavne popisuje francúzske umenie žiť.

Čo si zapamätáte z knihy:
Dobré, kvalitné jedlo sa neodopiera, ale vychutnáva! Alebo.. používajte to najlepšie, čo doma máte (od oblečenia po čajovú súpravu) v hesle „nešetrite si najkrajšie veci na neskôr, ale spravte si nimi každý deň výnimočný“. A naučí vás, ako sa zbaviť novodobého materializmu.

Inšpirácia z knihy:
Poznáte 10-kusový  šatník? Ako funguje?
Vytrieďte si z vášho šatníka 10 základných kúskov, spadajú tam šaty, sukne, nohavice, topy. To je počet základných  položiek, ktoré budete nosiť na aktuálne ročné obdobie. . Pozor!
10-kusový šatník nezahŕňa oblečenie na von, príležitostné oblečenie, doplnky, topánky a spodnú bielizeň, tie si v skrini pokojne ponechajte. K výberu základných kusov pristupujte uvážene: dbajte na kvalitný materiál, správnu veľkosť a  štýl by mal vystihovať svojho majiteľa.

Skúste tento experiment aspoň na mesiac. Ak je vám zaťažko vzdať sa ostatného oblečenia, dajte ho bokom do krabice a možno zistíte, že vám vôbec nechýba.

Kúzelné upratovanie
Marie Kondo
O čom kniha je?
Túto knihu snáď ani netreba špeciálne predstavovať. Je akousi „must have“  pre upratovanie a správnu reorganizáciu vášho príbytku a preto nesmie chýbať v tomto zozname. Prevratné pravidlo, ktoré učí Marie každého svojho klienta: neupratujte podľa miesta (dnes upracem spálňu, zajtra obývačku, atď), ale podľa druhu (oblečenie, papiere, sentimentálne predmety, atď).

Marie Kondo svojím upratovacím systémom pomohla tisícke ľuďom zbaviť sa neporiadku a vytvoriť domov, po ktorom vždy túžili.

Inšpirácia: pri vyraďovaní nezabúdať na kritérium „vyvoláva to vo mne radosť?“ Pokiaľ chcete mať domov, v ktorom sa máte cítiť šťastne a spokojne, mali by ste mať veci, ktoré vás tešia. Či už oblečenie, knihy, bytové doplnky a všetko čo je súčasťou vášho príbytku. Samozrejme pri vyraďovaní zvažujete napríklad aj užitočnosť a dôležitosť vecí (ohrevná rúra vo vás nemusí vyvolávať pocity blaženej eufórie). V každom prípade ide o kritérium, ktoré vám nenapadne brať do úvahy a vďaka nemu sa ľahšie dopracujete k vytúženému domovu.

Domácnosť bez odpadu
Bea Johnsonová
O čom kniha je?
Bea Johnsonová, priekopníčka zero waste životného štýlu, ponúka neuveriteľne bohatú príručku o bezodpadovom živote. Nájdete v nej jej vlastné vynaliezavé  recepty, napríklad na výrobu cukríkov na kašeľ, pracie prostriedky, alebo špirálu na oči či rúž.

Predkladá  nielen vlastné vychytávky, ale ponúka bohaté alternatívy z celého sveta. A je ich našťastie toľko, že vám z hlavy vyfučia všetky argumenty prečo sa to nedá.😊

Kniha je unikátna tým, že je z recyklovaného papiera, je použitá menšia veľkosť písma, a tým pádom sa ušetrí veľa papieru. Skvelé!

Inšpirácia z knihy:
Buďte šíriteľmi myšlienok životného štýlu bez odpadu. Pre pokročilejších „zerowasťákov“ alebo pokojne aj akčných začiatočníkov.😊 Autorka ponúka tipy ako písomne osloviť inštitúciu, fabriku, u ktorej by ste radi privítali ekologickejší prístup. V knihe je vzorový list s návrhom pre výrobcu kozmetických prípravkov o ekologickejšiu variantu.

Minimalistický domov
Andrea Richardson
O čom kniha je?
Autorka ponúka praktické a uplatniteľné nápady do domácnosti. Nesnaží sa o striktný bytový minimalizmus v zmysle jedna posteľ a skriňa. Ako Slovenka vychádza z našej mentality a podmienok, čo je nám veľmi blízke.

V knihe ide postupne od „upratania v hlave“, vypratania jednotlivých miestností v dome, až po rôzne oblasti ako cestovanie, čas, fitnes. Je autentická, na nič sa nehrá a vie povedať svoj názor. Za to ju máme radi.

Inšpirácia z knihy:
Vstať ráno o hodinu skôr a ten čas využiť len pre seba. Zacvičiť si, naučiť sa pár anglických slovíčok alebo ho len využiť na vychutnávanie raňajok, je to stále lepšie ako nič nestíhať. A keď si večer pred spaním pripravíte oblečenie alebo desiatu pre deti, ráno sa vám to vyplatí dvojnásobne.

Aké sú vaše najobľúbenejšie knihy o životnom štýle?
Aká kniha vás svojimi radami nakopla k ich uskutočneniu?

Vaša Vážka Majka

Mohlo by Vás zaujímať...

CELIAKIA

Pokračujeme s článkami o alergiách a intoleranciách a dnes si povieme niečo o celiakii a …

Čítať viac
NÁŠ TÍM VÁŽKY

Vážku tvoria predovšetkým ľudia. Celý team U Vážky a vy, naši drahí zákazníci. Snažíme sa …

Čítať viac