vážime si
našu prírodu

CELIAKIA

Pokračujeme s článkami o alergiách a intoleranciách a dnes si povieme niečo o celiakii a bezlepkovom stravovaní.

Celiakia postihuje dvakrát častejšie ženy ako mužov a európsky výskyt sa odhaduje na 1:600 – 1:1000 (vo svete sa udáva aj 1:100 – čo znamená 1 chorého zo 100 osôb), pričom počet diagnostikovaných rastie od juhu na sever. Zaujímavé je, že celiaku nemajú napríklad na africkom kontinente či v Japonsku.
Ide je autoimunitné ochorenie – trvalú neznášanlivosť lepku, ktorá postihuje tenké črevo. Z veľkej časti je celiakia podmienená dedične ale na jej vznik môžu mať vplyv aj stravovacie návyky v prvých rokoch života, či porucha metabolizmu a aktivity enzýmov, ktoré odbúravajú glutén – lepok.

Prejavy a príznaky

Prejavy celiakie môžu byť rôznorodé – hnačka, riedka stolica kyslého zápachu a svetlej farby, žalúdočné kŕče, nafukovanie a plynatosť, chudnutie, podvýživa, celková slabosť, podráždenosť, úzkosť či nepokoj… Ďalej poznáme aj kožnú formu celiakie, kde sú známe prejavy ako žihľavka, pľuzgieriky (hlavne na lakťoch, kolenách, ale pri vážnejších prípadoch aj na celom tele).
S celiakiou sú zároveň často spojené aj ďalšie ochorenia ako intolerancia laktózy, diabetes 1. typu a iné autoimunitné ochorenia.

Diagnostika

Celiakia sa zvykne rozdeľovať podľa nálezov na klinickú, tichú, latentnú či potenciálnu celiakiu a všetky súvisia s vyšetrením u gastroenterológa. Ak sa potvrdia pozitívne výsledky krvného vyšetrenia, mala by nasledovať biopsia tenkého čreva aby sa stanovila jednoznačná diagnóza. Ide o tzv. endoskopické vyšetrenie, teda zavedenie sondy cez žalúdok až do tenkého čreva.

Mám celiakiu, ako ďalej?

Celiatici s genetickou predispozíciou si musia dávať pozor aby neprijímali lepok ani v malom množstve. Tu je dôležitý ten bod, ktorý sa často uvádza pri potravinách – “môže obsahovať stopy lepku”. Pri týchto pacientoch môžu totiž aj stopy ublížiť. Celiakia je doživotné ochorenie a i keď je závažné, dodržiavaním bezlepkovej diéty je možné dostať ho pekne pod kontrolu. Treba k nej však pristupovať zodpovedne a prísne dodržiavať bezlepkovú diétu.

Kedy lepok v malom množstve neškodí?

Keď nejde vyslovene o celiakiu. Existuje pojem neceliakálna gluténová senzitivita, ktorá nemá rovnakú závažnosť ako celiakia, avšak prejavy sú často podobné. V prvom rade je však dôležité tieto pojmy rozlíšiť a stanoviť správnu diagnózu. Pri celiakii je nutná striktná bezlepková diéta avšak u niektorých pacientov s neceliakálnou gluténovou senzitivitou sú malé množstvá lepku často tolerované.

Čo budem teraz jesť?

V dnešnej dobe máme šťastie, že možností pre celiatikov je čím ďalej tým viac. Nehovoriac iba o prirodzených jednodruhových bezlepkových potravinách akými sú ryža, pšeno, pohánka, cirok či múky, najčastejšie využívané – ryžová, kukuričná, pohánková, pšenová, mandľová, gaštanová a podobne. Na výber nájdete aj u nás mnoho druhov. Dostupné sú ale aj cestoviny, vločky, granola, keksíky či iné sladkosti bez lepku.
Zároveň si ale treba dávať pozor na spracované potraviny, ktoré mnohokrát obsahujú skrytý lepok tam, kde by ste ho ani nečakali (koreniace zmesi, omáčky, bujóny, komerčné sladkosti atď.).

Preto je aj pri bezlepkovom stravovaní výhodou nakupovanie v bezobalovom obchode akým je naša Vážka, ktorá poskytuje kvalitné potraviny a dbá na zdravie svojich zákazníkov.

Zdroje:
https://www.imunovital.sk/odborne-clanky/celiakia-choroba-o-ktorej-ani-nemusite-vediet
https://sk.wikipedia.org/wiki/Celiakia
https://en.wikipedia.org/wiki/Coeliac_disease
https://celiac.org/
https://www.bezlepku.sk/2019/06/14/neceliakalna-glutenova-senzitivita/

Vaša Vážka Paťka

Mohlo by Vás zaujímať...

CELIAKIA

Pokračujeme s článkami o alergiách a intoleranciách a dnes si povieme niečo o celiakii a …

Čítať viac
NÁŠ TÍM VÁŽKY

Vážku tvoria predovšetkým ľudia. Celý team U Vážky a vy, naši drahí zákazníci. Snažíme sa …

Čítať viac