vážime si
našu prírodu

5 TIPOV AKO MÔŽEME (Z)MENIŤ SVET K LEPŠIEMU

Každý z nás by sa mal správať zodpovednejšie ku našej planéte. Často počúvam, že je náročné správať sa zodpovednejšie. Často počúvam, že ak chce človek žiť uvedomelejšie a zodpovednejšie ku životnému prostrediu, tak musí byť dokonalý. Nemyslím si to. Nikto z nás nemusí byť dokonalý eko-aktivista na to, aby zmenil ten svet. Každý z nás môže spraviť nejakú maličkosť, ktorou zmení svet a svoje okolie ku lepšiemu. Stačí začať od seba a niečo skúsiť urobiť lepšie ako včera. Ja verím, že každý z nás vie zmeniť svet ku lepšiemu a preto vám chcem dať základných 5 tipov, ktorými jednoznačne pomôžete našej planéte.

 

1. Obmedzte v strave živočíšne produkty
Nemusíte byť hneď vegetariánom alebo vegánom na to, aby ste zmenili svet. Práve poľnohospodárstvo a potravinársky priemysel zodpovedajú za približne pätinu skleníkových plynov. Nie je prekvapením, že za najväčšiu uhlíkovú stopu môžu živočíšne produkty, najmä hovädzie mäso. Skúste si aspoň raz za čas dať vegetariánsku alebo vegánsku večeru. Skvelé tipy na chutné jedlá nájdete napríklad v kuchárke Slovegán. Internet je tiež plný chutných a zaujímavých receptov. Ak obmedzíte spotrebu živočíšnych výrobkov, pomôžete planéte, zmenšíte vlastnú uhlíkovú stopu a verte mi, je to aj zdravé.

 

 

2. Nenakupujte vo fast-fashion reťazcoch
Móda nikdy nebola tak dostupná ako je dnes. Každý rok sa vyprodukuje viac ako 80 miliárd kusov oblečenia. Oblečenia, ktoré neskôr skončí v koši a na skládke. 10 % svetových emisií, ktoré ako civilizácia vytvárame, vytvárame práve textilnou výrobou. Práve textilnou výrobou vytvárame celosvetovo viac emisií ako námornou a medzinárodnou leteckou dopravou. A tým prispievame ku globálnemu otepľovaniu. Je to všetko len preto, že máme ako ľudia neustálu túžbu nakupovať nové oblečenie. Oblečenia je však na svete vyrobeného už dosť. Nepotrebujeme ho hľadať vo fast- fashion reťazcoch, stačí zájsť do second-handu. Krásne oblečenie viete získať aj tak, že zorganizujete swap, teda výmenu oblečenia so svojimi známymi. Vždy máme možnosti ako spraviť veci inak a ako sa správať zodpovednejšie.

 

 

3. Choďte peši alebo na bicykli
Sme ľudia, pohodlné tvory a zvykli sme si na jazdu autom, auto nám zabezpečuje určitý komfort. Problémom však je, že emisie z dopravy na Slovensku sú obrovské, ako krajina patríme ku najväčším znečisťovateľom planéty len preto, že máme radi svoje pohodlie. Myslím si, že nepotrebujeme chodiť všade autom. Je dôležité nechať našu planétu dýchať. Pomôžeme je aj tým, že aspoň raz za čas vymeníme jazdu autom za prechádzku alebo jazdu na bicykli.

 

 

 

4. Vzdelávajte sa

Taliansko je jediná krajina na svete, v ktorej je na školách povinné učiť sa o klimatickej kríze, cirkulárnej ekonomike a o udržateľnosti. Informácie o týchto témach sú všade okolo nás, ale treba hľadať tie správne. Preto je dôležité čítať kvalitné knihy, počúvať dobré podcasty a sledovať také kanály, ktoré vám dajú dostatok informácií o danom probléme. Kníhkupectvá ponúkajú rôzne zaujímavé knihy, na Spotify nájdete podcasty na tieto témy. Medzi moje najobľúbenejšie patrí momentálne kniha Scény zo srdca, ktorú napísala mama Gréty Thunberg a podcast Sabo Sebou, ktorý odporúčam aj vám. V najbližších blogoch však ponúkneme aj ďalšie zaujímavé tipy o tom, čo čítať, počúvať alebo koho sa oplatí sledovať na sociálnych sieťach.

 

 

5. Nakupujte zero waste

Odmietni čo nepotrebuješ. Zredukuj čo skutočne potrebuješ. Znovu použi a oprav. Naša planéta je priam zamorená odpadmi. Bežný Slovák vyprodukuje ročne takmer pol tony odpadu ročne a každým rokom sa toto číslo zvyšuje. Množstvo odpadu na Slovensku rastie najrýchlejšie spomedzi všetkých členských štátov Európskej únie. Preto je dôležité nakupovať zodpovedne, uvedomelo a čo najviac zero waste.
Niekedy stačia naozaj maličkosti, vďaka ktorým vieme zlepšiť svet okolo nás. Dôležité je nebyť ľahostajným voči svojmu okoliu a planéte. Dôležité je stále skúšať nové veci a nikdy sa nevzdať. Nikto z nás nie je dokonalý, ale treba skúšať byť tou najlepšou verziou seba. Je krásne ísť príkladom, lebo vďaka nemu inšpirujete aj ostatných a spoločne ten svet naozaj zlepšíme. Ja tomu verím.

 

Vaša Vážka Marta

Mohlo by Vás zaujímať...

CELIAKIA

Pokračujeme s článkami o alergiách a intoleranciách a dnes si povieme niečo o celiakii a …

Čítať viac
NÁŠ TÍM VÁŽKY

Vážku tvoria predovšetkým ľudia. Celý team U Vážky a vy, naši drahí zákazníci. Snažíme sa …

Čítať viac