vážime si
zodpovedný
prístup

O nás

Hovorí sa, že každý človek časom dozrie. Dozrie na niečo, o čom je presvedčený, že je to správne, že cesta, po ktorej kráča, je práve jemu predurčená. My sme túto cestu našli - dať sebe, ľudom i svetu niečo viac. Niečo, čo nám a aj vám dáva zmysel. Táto naša cesta nie je tá jediná správna, a určite nie je dokonalá, tak ako nie sme ani my. Každý deň kráčajúc, či niekedy bežiac po nej, sa učíme žiť šťastnejšie, zdravšie, ohľaduplnejšie a zodpovednejšie.

Náš príbeh

Každým svojim rozhodnutím hlasujeme za taký svet, v akom chceme žiť. Môžeme šetriť vodu kratším sprchovaním, či umývaním zubov bez tečúcej vody. Nepoužívať aerosoly, využívať ekologickejšiu formu dopravy, pripravovať si vlastný obed či plánovať nákupy...

Každý podľa svojich schopností, možností a nastavenia. My sme zahlasovali za vlastný ekologický obchod. Nie je to len o nákupe bez obalu. Je to „ NÁŠ“ veľký projekt, do ktorého sme zahrnuli všetko, čo si vážime - zdravie, prírodu, ľudí, potraviny a všetkých, ktorí ich dopestujú či vyrobia.

Logo U vážky - zero waste obchod

Sme Vážka. Symbol transformácie.

Sme ekologický obchod s rešpektom…
S rešpektom voči všetkému čo si vážime

Naše zásady

Dlhé mesiace sme pracovali na vízii, misii a hodnotách nášho projektu, až kým sa zrodili základné hodnoty U Vážky.

1. Výživné potraviny

Veríme v samoliečiacu schopnosť nášho tela a tiež silu potravín, ktoré tento proces mobilizujú.

Preto všetky naše produkty dôsledne vyberáme a pred zaradením do predaja aj testujeme.  Keď nie sme spokojné, potravinu nevyberieme, hoci na ňu čakáte. Je náročné vyberať produkty tak, aby ste vy, naši zákazníci, boli spokojní a zároveň, aby sme my ostali verní našim princípom. Nepoľavujeme z kvality kvôli nižšej cene, a tak aj lepšej predajnosti. Vždy hľadáme to najlepšie, vďaka čomu objavujeme nové výrobky či plodiny. Obzreli sme sa aj naspäť a inšpirovali sa u našich predkov, ktorých bežnou rutinou bola konzumácia skutočných, jednoduchých potravín s minimálnym spracovaním a tiež balením. Veríme, že návrat k tomuto jednoduchému a čo najlokálnejšiemu spôsobu stravovania a nakupovania bude prínosom nielen pre naše zdravie, ale aj pre našu planétu.

Transparentne komunikujeme skutočnú krajinu, kde bola plodina dopestovaná a nie to, kde bola len zabalená. Dôsledne evidujeme dobu minimálnej trvanlivosti každej jednej šarže, zaznamenávame kedy bola otvorená a dopredaná. K výživným potravinám neodlučiteľne patrí čerstvosť, preto je objednávanie taká malá alchýmia. Snažíme sa zabezpečiť stálu dostupnosť s minimálnymi zásobami, aby ste nakupovali vždy čo najčerstvejšie potraviny. Ak sa niektorá z potravín predáva pomaly a na našich regáloch stojí dlho, z ponuky ju vyradíme, pretože nevieme zabezpečiť kvalitu, za ktorou si stojíme

2. Bezobalový nákup a znižovanie uhlíkovej stopy

Ponúkame vám možnosť nakupovať bez zbytočných obalov. Dbáme zároveň na to, aby sa aj tovar k nám dostával v čo najekologickejšom balení. Maximálne využívame dodávky vo vratných obaloch a tam, kde to nie je možné, preferujeme papierové a jednodruhové obaly, ktoré je možné upcyklovať alebo recyklovať. Pri výbere dodávateľov zohľadňujeme vzdialenosť, - ak máme na výber dvoch dodávateľov s kvalitatívne porovnateľným výrobkom, vyberieme toho, ktorý je k nám bližšie.

3. Atmosféra vo Vážke

Vážime si zdravie a vieme, že rovnako dôležité, možno ešte dôležitejšie ako strava a životospráva, je kvalita našich medziľudských vzťahov. V dnešnom uponáhľanom svete vám chceme poskytnúť miesto, kde spomalíte a  pocítite našu nefalšovanú radosť a maximálnu snahu o porozumenie. Ak sa potrebujete porozprávať alebo vyrozprávať, je tu pre vás usmievavý a ochotný tím Vážka, vďaka ktorému vždy odídete dobre naladení.

Americký psychiater W. Glasser hovorí: „Keď zlepšíme naše medziľudské vzťahy, zlepšíme tým svoje duševné zdravie.“  A vieme, že zlepšenie duševného zdravia má vplyv aj na zdravie fyzické.

4. Podporujeme malých pestovateľov a výrobcov

Vážime si malých pestovateľov a výrobcov. Chápeme a vieme, že v dnešnej dobe veľkých korporácií je ťažké uplatniť sa, či preraziť na trhu s iným, možno o niečo drahším, ale lokálnym produktom. Pri zachovaní korektnej ceny pre našich zákazníkov preferujeme lokálnych dodávateľov, dávame im priestor a možnosť spoločne rásť.

5. Hygiena a procesy predaja sú nutnosťou a samozrejmosťou

Vážime si zdravie nás všetkých a uvedomujeme si, že nebalené potraviny predstavujú väčšie zdravotné riziko ako tie balené. Preto sme už dlhé mesiace pred otvorením predajne pracovali spoločne s konzultantkou na nastavení hygienických procesov tak, aby sme predišli akejkoľvek možnej kontaminácii. Nastavené hygienické procesy a štandardy sú dodržiavané pri každodennej rutine obsluhy, predaja a čistenia povrchov, zariadenia aj pomôcok.

Naša cesta

Prvé mesiace po otvorení sa nás novinári často pýtali, či chceme našim projektom spôsobiť revolúciu v nakupovaní potravín. Nechceme revolúciu, sme skôr zástancami evolúcie. Nepoužívame revolučné heslá či slogany, nekričíme do sveta, keď na niečom pracujeme. Ideme krôčik po krôčiku za víziou a hodnotami, ktoré sme si stanovali už na začiatku našej cesty.

Naša vízia

Inšpirujeme našou cestou

Naša misia

Poskytujeme možnosť alternatívneho nakupovania, kde množstvo je na voľbe zákazníka, potraviny sú plnohodnotné, obal je čo najnižšou záťažou pre životné prostredie.