vážime si
našu prírodu

LETNÉ versus ZIMNÉ STRAVOVANIE

Horúce leto sa nám pomaly prehuplo do jesene a vo vzduchu je už cítiť výrazné ochladenie.
Chute na zrmzlinu, šalátiky či osviežujúce citrónové limonády pomaly striedajú chute na niečo teplejšie, ako polievky,  čaje či sladké raňajkové kaše. Je to prirodzené, pretože naše telo si pýta to, čo ho zvnútra zahreje. Väčšina potravín má totiž po skonzumovaní schopnosť vyvolať v tele pocity tepla alebo chladu, táto vlastnosť potravín sa volá termický vplyv. Všimli ste si, že napríklad po zjedení šalátu alebo vypití piva cítite ochladzujúce pocity, pričom naopak keď zjete jedlo s chilli papričkami, tak cítite v bruchu príval tepla? Tak to je presne ono.

OCHLADZUJÚCE POTRAVINY
V letných mesiacoch je dobré uprednostniť ochladzujúce potraviny, ktoré nás zvnútra schladia a osviežia. Sem patrí napríklad listová zelenina, uhorka, paradajky, reďkovka, výrobky z kravského mlieka, rôzne druhy surového ovocia, med, alkohol, oleje. Nielen potraviny, ale aj spôsob ich prípravy vplýva na to, ako na nás dané jedlo bude pôsobiť. Tak napríklad kratšie varenie, naparovanie a mrazenie majú tiež ochladzujúci účinok.

ZAHRIEVAJÚCE POTRAVINY
V zimných mesiacoch je dobré uprednostniť jedlá, ktoré nás zvnútra zahrejú a dodajú pocit tepla. Zahrievajúci efekt môžeme podporiť dlhším varením, tlakovým varením, pečením. Medzi zahrievajúce potraviny patria najmä:

– mäso, maslo, vajcia
– sušené ovocie (datle, figy, hrozienka..), granátové jablko
– koreňová zelenina, cibuľa a cesnak, chren, hliva, fenikel, kvasená kapusta, hokkaido tekvica
– pšeno, pohánka, ryža, ovos
– biela fazuľa, fazuľa adzuki, hrach, šošovica
– čierny, feniklový, zázvorový čaj
– čili, zázvor, kardamón, škorica, aníz, kari, rôzne druhy masala korenia, klinček
– orechy a semienka
– pečivo

Podľa tohto rozdelenia si môžeme prispôsobiť pôsobenie potravín podľa daného ročného obdobia. Neznamená to však, že v zime budeme jesť len zahrievajúce potraviny, len ich zastúpenie na tanieri bude väčšie.

Môj tip na záver
V minulosti mi často bývala zima, mávala som nohy a ruky studené ako cencúľ. Aj v zime som sa nevedela vzdať šalátov, pila som vodu s citrónom na litre, jedla veľa sladkého a surového ovocia. Až neskôr som pochopila, že sa nemusím vzdať obľúbených potravín, len podporím ten zahrievajúci efekt správnym výberom potravín. Mám zopár vychytávok, ako si vylepšiť aj ochladzujúce potraviny tak, aby ma to v konečnom dôsledku zahrialo. Keď mám chuť na zeleninový šalát, tak ho stačí posypať korením garam masala, surové ovocie zas posypem škoricou. Na raňajky ma krásne zahreje akákoľvek obilninová kaša vylepšená kardamónom, počas dňa zázvorový čaj s klinčekmi či sýta strukovinová polievka.

Vaša Vážka Katka

(Použité zdroje: Planieta, P. – Marková, Z. Varíme s láskou, 2014)

Mohlo by Vás zaujímať...

CELIAKIA

Pokračujeme s článkami o alergiách a intoleranciách a dnes si povieme niečo o celiakii a …

Čítať viac
NÁŠ TÍM VÁŽKY

Vážku tvoria predovšetkým ľudia. Celý team U Vážky a vy, naši drahí zákazníci. Snažíme sa …

Čítať viac