vážime si
našu prírodu

HIT (Histamínová intolerancia)

Počuli ste už o pojme histamínová intolerancia (HIT)? Je totiž čoraz častejšie vyslovovaný z úst lekárov a aj my sa s ním u nás v predajni stretávame často. Povedzme si preto o HIT trošku viac.

Čo je HIT?

Ide o pomerne “mladú intoleranciu” a do lekárskej terminológie bola zaradená iba nedávno. Pôvodný názov vychádza z teórie, že HIT vzniká pri nedostatočnej funkčnosti enzýmov, ktoré histamín odbúravajú. Dnes však vieme, že táto problematika je oveľa komplikovanejšia a nie vždy je príčinou enzymatické poškodenie. Na vine môže byť niekoľko ďalších faktorov, napr.:

1. nesprávna životospráva
2. zvýšený stres
3. nevhodné stravovanie
4. príliš veľký príjem histamínu zo stravy
5. prekonanie vážnejšieho ochorenia
6. užívanie liekov

Z vysokého percenta je však HIT iba pridruženým ochorením a ak človek odhalí hlavný dôvod svojich ťažkostí a nastaví si jedálniček, ktorý mu vyhovuje, HIT môže úplne ustúpiť do úzadia.

Diagnostika a eliminačná diéta

Diagnostika histamínovej intolerancie stále nie je jednoznačná. U nás žiaľ pacient väčšinou odchádza z ambulancie s brožúrkou v ktorej je popísaný zoznam “zakázaných” a povolených potravín a je odkázaný na tzv. “samoštúdium” v domnení, že skutočne ide “iba” o HIT. Pritom často treba skúmať ďalej, podstúpiť mnohé ďalšie vyšetrenia a hľadať pravú príčinu ťažkostí. HIT je totižto vrodená iba u veľmi malého percenta obyvateľstva.
Po diagnóze by mala nasledovať eliminačná diéta, spravidla však nie viac ako 4-5 týždňov. Ak ani po tejto dobe človek nepocíti úľavu, pravý dôvod nemôže byť histamínová intolerancia!
Je pravdou, že zo začiatku si treba dávať väčší pozor, nekombinovať veľa potravín naraz a napredovať pomaly, ale to neznamená jesť dokola 5 potravín a ochudobniť tak svoj jedálniček úplne. To potom iba prichádza s ešte väčšími ťažkosťami.
Eliminačná diéta má histaminikovi pomôcť vylúčiť to, čo do jeho jedálnička nepatrí. Často zistí, že ide iba o určitú skupinu potravín napríklad mliečne produkty alebo lepok a často pomôže iba zbavenie sa zlého životného štýlu – prehnaná konzumácia polotovarov, príliš veľký stres…

Ako sa má teda histaminik správne stravovať?

Najprv je dôležité pochopiť, že HIT vôbec nie je taká hrôzostrašná diagnóza ako ju mnohí vykresľujú. Áno, človek musí zmeniť svoju životosprávu a celkové zmýšľanie, no mení ho k lepšiemu. Základom je totiž vyhnúť sa polotovarom a spracovaným potravinám, ktoré sú plné zbytočných farbív, ochucovadiel a éčok a nemali by byť súčasťou žiadneho jedálnička!
Samozrejme opatrný musí byť histaminik aj s niektorými zdravými potravinami či prirodzene vysokohistamínovými ako sú paradajky, fermentované pprodukty, kyslomliečne produkty, kvasnice, čokoláda a pod., no keď sa jeho stav stabilizuje, mnohokrát si postupne v malých množstvách histaminik môže dopriať aj tieto veci. Dôležité je pri HIT aj množstvo. Každý je individualita a každý reaguje osobitne. Niekto si môže dopriať 1-2 cherry paradajky, pre niekoho sú paradajky úplne tabu.
Ďalej je hlavným bodom čerstvosť. Čerstvé potraviny by sa nemali skladovať dlho a variť na týždeň dopredu je tak isto tabu. Základom je nakupovať kvalitné potraviny, z overeného zdroja (najmä mäso, ryby, mliečne výrobky či vajcia) a vyhnúť sa kazivosti potravín a prezrievaniu ovocia či zeleniny. Všetko čo kvasí, fermentuje, podlieha skaze či hnilobe sa automaticky stáva “histamínovou bombou”.

Je Vážka to pravé miesto na nákup pre histaminika?

Veruže je. 🙂 Ak nás dobre poznáte viete, že na kvalite si potrpíme a je alfou omegou nášho konceptu. Prirodzene, aj u nás sa nájdu potraviny, ktoré histaminikom neodporúčame (no skutočne ich nie je veľa a ide väčšinou o tie, ktoré spadajú do vyššie vymenovaných kategórií – napr. kečup, miso pasta, čokolády… I keď, keby sme sa mali púšťať o HIT viac do hĺbky, pochopili by ste, že napr. 1-2 kocky kvalitnej čokolády sú často viac na osoh ako na škodu. O tom ale niekedy inokedy. 😉
Ostatné potraviny ako obilniny, strukoviny, sušené ovocie, orechy, semienka, cestoviny, koreniny, čaje sa veľmi radi ocitajú v košíku našich histaminikov. 🙂

Ak by ste predsa len potrebovali poradiť, pretože si nie ste istí niektorou potravinou, pokojne sa na nás obráťte. Ak by aj náhodou niektorá kolegynka nevedela odpoveď, vždy máme “priateľa na telefóne”, ktorý je z oboru. 😉

Vaša Vážka Paťka

Mohlo by Vás zaujímať...

CELIAKIA

Pokračujeme s článkami o alergiách a intoleranciách a dnes si povieme niečo o celiakii a …

Čítať viac
NÁŠ TÍM VÁŽKY

Vážku tvoria predovšetkým ľudia. Celý team U Vážky a vy, naši drahí zákazníci. Snažíme sa …

Čítať viac